Ohlédnutí za robotickou soutěží VEX IQ Challenge 2023 a průběh příprav na rok 2024V závěru školního roku 2022/2023 jsme se s dětmi z kroužků VEX 1 a VEX 2 opět vydali na robotickou soutěž VEX IQ Challenge Czech Open 2023 s podtitulem Slapshot. Tu již pátým rokem organizuje společnost AV MEDIA SYSTEMS. Tentokrát soutěž proběhla v prostorách O2 areny, kde se do soutěžení zapojilo celkem 22 týmů z České republiky a také 6 zahraničních týmů z Německa, Slovinska a Polska.

Do finále měly týmy za úkol navrhnout, postavit a naprogramovat robota ze stavebnice VEX IQ tak, aby dokázal vyprázdnit disky z několika zásobníků a umístit je do bodovaných zón. Na konci zápasu se robot mohl ještě “chapadlem” dotknout robota v kontaktní zóně a získat tím další body.

Soutěž měla dvě části. První část nesla název – týmová spolupráce pro dva týmy. Takže dva roboti (dva týmy) spolu museli spolupracovat, aby společně získali co nejvíce bodů. Druhá část – výzva robotických dovedností se týkala vždy pouze jednoho týmu. Kdy zástupci z týmu v prvním kole robota ovládali pomocí dálkového ovladače. Ve druhém kole představili autonomně naprogramovaného robota. 

Za Centrum robotiky soutěžily dva týmy: Circuit Breakers a Robot Warriors. A jak si to kluci užili? 

Slovy lektora Petra Končického: “Kluci měli nejdříve trochu strach. Avšak tím, že už někteří měli zkušenost z loňského ročníku a také se jim společnými silami podařilo připravit celkem konstrukčně vyladěné roboty, se zároveň i těšili. Nakonec je to úplně pohltilo a povedlo se jim dostat do Top 10 čili mezi 10 nejlepších týmů. Celý průběh soutěže si moc užili. Po skončení jsem zjišťoval, co jim soutěž přinesla a dozvěděl jsem se toto. Například pro ně bylo zajímavé setkat se s dětmi z jiných států, kdy se museli domlouvat jiným jazykem. Jeden z kluků se celkem i anglicky rozpovídal. Dále jim přišlo velice inspirativní seznámit se s konstruktéry z jiných škol. Asi jedna z nejdůležitějších věcí, kterou jsem od kluků zaslechl, byla potřeba soustředěnosti. Říkali, že je hrozně důležité umět se soustředit a zklidnit v tom ruchu kolem a ovládat robota opravdu hlavou, namísto rychlého honem honem. Kluci si vyhodnotili, že je lepší se na 2 vteřiny zastavit než spěchat. Hned po skončení už plánovali, co upraví a zlepší do dalšího roku.”

Vzhledem k tomu, že kroužky jsou již v plném proudu, tak naši kluci mají v tuto chvíli hotové konstrukce robotů a již se začínají připravovat na regionální kolo soutěže, které proběhne v měsíci listopadu či prosinci 2023. V novém roce 1. 2. 2024 proběhne nominační kolo soutěže pro světové finále VEX Worlds a následně 29. 5. 2024 proběhne již tradiční VEX IQ Czech Open 2023/2024, které nese podtitul Full Volume. Už teď se těšíme, co nový rok přinese. 

Tým Centra robotikyPublikováno dne 30.10.2023