CanSat

Náš tým Centra robotiky se zúčastnil národního kola mezinárodní soutěže CanSat, kterou pořádá kancelář ESERO ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou.

Úkolem primárně středoškolských studentů bylo sestavit malou funkční družici o velikosti plechovky od limonády. Náš tým byl ovšem unikátní nejen v tom, že jako jediný nebyl ze školního prostředí, ale jednoznačně byl také nejmladší. Všichni členové týmu byli totiž účastníci jednoho z nejoblíbenějších kroužků v Centru robotiky – Arduino pro pokročilé a nejstaršímu bylo 14 let.

A co je to vlastně CanSat?

CanSat je malou napodobeninou skutečné družice, která má rozměry plechovky od limonády. Do této velikosti se musejí vejít všechny základní systémy od baterie přes vysílací zařízení až po samotné senzory. CanSaty totiž mají za cíl, stejně jako jejich velké vzory, získat určitá data pro další analyzování. Cansaty jsou pomocí dronu či balónu, případně raketou vyneseny do výšky 200 – 1000 m a během výstupu i řízeného sestupu s padákem sbírají a odesílají data. Podmínkou je také bezpečné přistání. Cílem je získaná data analyzovat, případně zasadit do širšího kontextu celé mise a prezentovat odborné porotě.

Více informací o průběhu a podmínkách soutěže naleznete zde.

Bližší popis toho, jak si náš tým před soutěže a během ní vedl můžete vidět na blogu, který byl jednou z podmínek účasti na soutěži nebo na facebooku.

Celkem se soutěže zúčastnilo 13 týmů. Náš tým se sice neumístil mezi prvními třemi příčkami, takže se mezinárodního kola nezúčastní, ale zato se vrátil plný nadšení a odhodlání v soutěži příští rok pokračovat a my mu v tom samozřejmě pomůžeme!


Publikováno dne 31.03.2017